Ziya Meral Hakkında

Ziya Meral, Londra’da yaşayan bir araştırmacı, yazar ve analisttir.

Lisansını İngiltere’de Brunel Üniversitesi’nde ve yüksek lisansını Filipinler’de Uluslararası Teoloji Okulu’nda teoloji alanında yaptı. London School of Economics’te  Sosyoloji yüksek lisansını tamamladı. Cambridge Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında doktara çalışmalarına devam etmektedir.

Aralarında Çin, Ürdün, İran, İsrail, Kanada ve Hindistan’ın da bulunduğu bir çok ülkede akademik çalışmalarda ve araştırmalarda bulundu. Dünyaca ünlü üniversitelerde,  konferanslarda, Lordlar ve Avam Kamaraları, Amerikan Temsilciler Mesclisi ve Danimarka Parlementosu gibi meclislerde Orta Doğu ve İnsan Hakları konuları üzerine konuşmalar yaptı. Uluslararası şirketlere, örgütlere, siyasetçilere ve hükümetlere brifingler verdi ve sunumlarda bulundu.

2010-2011 yıllarında, Washington DC’de ABD Dini Özgürlükler Komisyonu’nda etnik-dini çatışmaların analiz edilebilmesi ve engellenebilmesi için Nijerya ve Mısır’da saha çalışmalarıyla araştırmacı olarak çalıştı.

Yazarın, kendi yolculuğunu ve hayata dair fikirlerini içeren ilk kitabı 2006 yılında GOA Yayıncılık tarafından ‘Ve Tanrı Ağlıyordu’ adı ile Türkiye’de yayınlandı. Yazdığı ‘Kohelet’ adlı  tiyatro oyunu 2010 yılında Tiyatro 6 Unsur tarafından İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelendi. 2012’de Nietzsche ve Dostoyevski’nin hayatlarını ve düşüncelerini karşılaştıran ‘Budala: Nietzsche ve Dostoyevski Karşı Karşıya’ adlı kitabı Kaknüs Yayınları tarafından yayınlandı.

Yazdığı özel raporlar ve birifingler devletler, uluslarası örgütler, düşünce kuruluşları ve uluslararası medya tarafından kullanılmaktadır. Orta Doğu toplumları ve siyasetleri ve Türk dış siyaseti üzerine objektif analizleri ile tanınan Ziya Meral sıkça seçkin uluslararası medya yayınlara yorumcu olarak katılmaktadır.

Ziya Meral’in İngilizce makaleleri, yaptığı konuşmalar ve katıldığı yayınlar www.ziyameral.com ‘dan takip edilebilir.

Ziya Meral’e email gönder

© 2010 Ve Tanrı Ağlıyordu – Ziya MERAL. Bu web sayfasındaki hiçbir yazı, yazarın izni olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz, çoğaltılamaz ve alıntı yapılamaz.